Powrót

KRZYSZTOF URBAN- artysta niekonwencjonalny

Kwiecień 1, 2014

Mogło mnie nie być już na świecie, a jestem? Jestem dla syna, dla żony, przyjaciół, dla ludzi, którym chcę pomagać? Teraz patrzę na świat znad sztalugi i płótna malarskiego, spełniam swoje marzenia.

 

 

 

Na postać Krzysztofa Urbana trafiłam przypadkiem. Ktoś ze znajomych polubił jedno z jego zdjęć. Fotografia przedstawiała obraz- ?Baletnica?.  Zainspirowana kliknęłam  w link. Ujrzałam mnóstwo innych obrazów, które zaczarowały mnie i od razu napisałam do autora.  Bardzo szybko odpisał, zgodził się na spotkanie. 

Zanim trafiłam do pracowni Krzysztofa zapytałam ludzi na mieście czy znają kogoś takiego. Na placu zabaw matki z małymi dziećmi, które zazwyczaj nie mają za wiele czasu odpowiedziały mi, że oczywiście- Kobiety uśmiechnęły się więc pytam, co jest nie tak z tym artystą, że uśmiechają się jak słyszą nazwisko Urban.- Wie Pani, my już jesteśmy matkami, nam nie wypada zachwycać się jego sztuką . On maluje bardzo odważne rzeczy? ale piękne. Druga z Pań powiedziała, że ona może i by powiesiła jego obraz w domu, ale co by mąż powiedział?- Ukradkiem oglądam jego obrazy na Facebooku. Chciałabym, żeby i mnie ktoś tak malował, jak Urban maluje swoje modelki… 

W pracowni patrzy na nas kilkadziesiąt par oczu

 

Pierwsze wrażenie Krzysztofa Urbana odbiega od moich wyobrażeń. Widzę przed sobą szczęśliwego, zadowolonego z życia człowieka, nie introwertyka i zadufanego w sobie artystę. Od pierwszej minuty odpowiada na moje pytania zanim ja je wypowiem. Widzę wielką pasję.Krzysztof Urban najmniej maluje używając pędzla. Zazwyczaj macza palce w farbie, dłonie, szpachelki, ? rzadko pędzle. Te stoją w jego pracowni  prawie nietknięte.

 

W pracowni jest mnóstwo obrazów, wiszą na ścianach, stoją gdzieś w kącie, poskładane w pudełku, niektóre leżą na półce, inne schowane w biurku?  Oglądam je z autorem i w końcu zwracam uwagę na to, że niektóre obrazy na mnie patrzą. Widzę małą dziewczynkę i jej piękne smutne oczy wpatrzone we mnie, widzę baletnicę w mniemaniu Krzysztofa to podstarzała baletnica. Niektóre obrazy są tak realistyczne, że mam wrażenie  jakby oprócz nas byli w pracowni inni ludzie, którzy uwodzą mnie wzrokiem i krzyczą: patrzą właśnie na mnie?

DSC05071
 

Nie mogę skupić się na jednym konkretnym, bo wszystkie obrazy opowiadają jakąś historię, coś przekazują?. Wszystkie są częścią artysty, coś z nich przemawia, dla mnie ten obraz jest po prostu "zajebisty", ale ktoś kto się zna na sztuce powie to inaczej. Lepiej. Od początku zaczarowały mnie oczy, które wodziły za mną po całej pracowni, a koneserzy sztuki niech doszukują się stylów, niedociągnięć i braków.   Do mnie przemawiały historie tych obrazów, to co z nich płynęło, to co Krzysztof czuł malując je, a zobaczy to każdy, kto na chwile zatrzyma się przy jego płótnach.

DSC05184


 

Akty

 

To o tym mówiły kobiety, które pytałam co sądzą o malarstwie Krzysztofa Urbana. Akty. W pracowni Krzysztofa jest ich sporo. Bardzo odważne i takie subtelne. Pełne ekspresji i wyważone. Niektóre obrazy zahaczają o wyuzdaną pornografię, inne pokazują niewinność i nieśmiałość delikatnego kobiecego ciała. Ja nie umiem oceniać stylu, nie wiem czy to barok , renesans czy może impresjonizm. Ja wiem, że obrazy Krzysztofa przemawiają?  mam wrażenie, że pracowania tegoż artysty, choć on sam nie chce tak o sobie mówić, jest nastawiona na akty? , nastrój starego angielskiego domu, ponadto klasyczny minimalizm i unoszący się w powietrzu zapach dymu papierosowego? Zdecydowanie miejsce, gdzie można stworzyć akt. Taki, który będzie patrzył na nas.

DSC05006


 

Maluję dopiero 3 lata, wcześniej co innego zaprzątało moją głowę

 

-Piłem. Bardzo dużo piłem. Przeszedłem koszmar uzależnienia .Przez  piętnaście lat mojego życia borykałem się z tym. Podniosłem się. Wspominam o tej smutnej części mojego życia, ponieważ przeżycia te można dostrzec w moich obrazach. Przeszłość ma na pewno  bardzo duży wpływ na tematykę obrazów, które maluję.

 

Poszedł na terapię. Zrozumiał, że ma rodzinę. Zrozumiał, że  ma jeszcze po co żyć. Na terapii poznałem ludzi, którzy na nowo pokazali mi sens życia. Jestem im wdzięczny, gdyby nie oni, albo gdyby nie ta konkretna osoba, której tyle zawdzięczam, pewnie by mnie tutaj nie było?

 

Dzisiaj Krzysztof nie pije nic. Pomaga nawet ludziom z ośrodka . Mnie najbardziej zaintrygowało, że powiedział- Gdybym dzisiaj wygrał w lotto wybudowałbym ośrodek dla osób uzależnionych od alkoholu. To jest moje marzenie. Praktycznie wszystkie pieniądze jakie zarabiam na malarstwie przeznaczam na akcje charytatywne no i oczywiście także na farby pędzle itd.

  

4


 

Urban miał nie być artystą

 

Z plastyki miał słabą tróję, na ASP nigdy nie poszedł. Jak na warsztatach spotkał się ze swoją nauczycielką, nie uwierzyła, że to on. -Malowanie jakoś tam we mnie drzemało, ale nigdy mnie tak nie pochłaniało jak to się dzieje od trzech lat.

 

Krzysztof na samym początku namalował jakiś niezobowiązujący projekt. Spodobał się, ale nikt nie uwierzył, że to jego.  Potem  zarys dworku, który doceniły młode architektki. Te dwie sytuacje skłoniły artystę, by spróbować namalować portret. Przyszło z niespotykaną łatwością. Potem jakiś pejzaż i tak się potoczyło? jednym z pierwszy obrazów, który wisi w pracowni Krzysztofa są dwie kobiety przytulone do siebie. -Ciągle się uczę nowych rzeczy, ciągle staram się ulepszać swoją technikę. Uczę się historii sztuki w wolnym czasie, uważam to po części za swój obowiązek,malarstwo byłoby puste bez tej wiedzy. Potężny wpływ na moje malowanie ma malarstwo rosyjskie. Kocham poezję, uwielbiam symbolizm romantyczny, barok, impresjonizm.

DSC04610


 

Nie lubię sprzedawać moich obrazów

 

Ciężko mi się rozstać z nimi. Każdy przedstawia coś, co mnie w danym momencie inspirowało. To jakby komuś oddać kawałek życia. Czasem sprzedaję swoje prace, ale nie pracuję na zamówienie. Jak ktoś do mnie przychodzi i mówi, panie weź mi namaluj słoneczniki jakieś, bo mam nowy dom, to mnie to zupełnie nie podrywa. Musze mieć natchnienie, muzę. Wówczas siadam i maluję zawsze wożę w samochodzie płótno i farby. Jak mam wenę po prostu je wyciągam i maluję.  . Jak ktoś nie kocha sztuki i nie widzi głębi w moich obrazach, to ja nie chcę, żeby wisiał w jego domu czy biurze tak na sztukę. Chcę, żeby mieli je ludzie, którzy je docenią.

dla Ciebie umarłam

Jestem szczęśliwy, bo myślę pozytywnie

 

Krzysztof podczas rozmowy wiele razy podkreślał jak wielkim autorytetem i wzorem jest dla niego inny przeworski artysta – Marek Olszyński.- Pamiętam sytuację kiedy miałem pierwszą swoją wystawę w przeworskim MOKu. Marek specjalnie się umówił ze mną na spotkanie indywidualne w galerii , pooglądał obrazy i mocno mnie wtedy zmotywował. Wiele mu zawdzięczam. Przekazał mi sporo wiedzy, którą naprawdę cenię, mimo iż nasze obrazy to zupełnie co innego.  Marek jest jakby pomostem dla mnie ze światem sztuki. Jestem mu naprawdę wdzięczny i cenię sobie jego twórczość.       Podczas rozmowy Krzysztof wiele razy wspomniał sytuacje związane  Markiem Olszyńskim. Obaj artyści według mojej oceny mogą  uważać się za ikony w naszym lokalnym światku. Mimo, iż obaj malują co innego, posługują się inną technika i są tak bardzo różni,  to jednak nie widać w nich rywalizacji o miano naczelnego artysty w Przeworsku. Uzupełniają się, według mojej oceny artystycznego laika.9
 

Dzięki malarstwu poznałem wielu wspaniałych artystów między innymi Janusza Szpyta, Timur Karima, Sergey  Davidowitch, Antoniego Nikla, Krystynę Gawron od których mogłem się sporo nauczyć oraz wiele innych osób związanych ze sztuką, którym chciałbym podziękować.

 

W Krzysztofie zainspirowało mnie z jaka lekkością mówi o marzeniach, właściwie on nie marzy, on jest pewny, że to co ma mu się udać to się uda, a to czego nie będzie mu dane dotknąć, widocznie nie było mu pisane. Bije od niego niesamowity optymizm. Ma zwyczajne marzenia, które wydają mi się nie być tylko marzeniami, a planami. Chce wybudować ośrodek dla uzależnionych od alkoholu i chce malować. To wszystko. 

Osiągnięcia:

 

Dwie wystawy indywidualne Przeworsk Mok

 

Wystawa zbiorowa poplenerowa ?W kręgu pogranicza? Jabłonka 2013 r

 

Nagroda w III przeglądzie plastyki Przeworskiej

 

Wystawa poplenerowa Maneż Zamek w Łańcucie-podziękowania dla galerii ?Marzenie? w Łańcucie

 

Uczestnik plenerów 

Beata Olejarka


9 myśli na temat “KRZYSZTOF URBAN- artysta niekonwencjonalny”

 1. ratmiszon pisze:

  PRZEPIĘKNE PRACE! Pozdrawiam z Warszawy!

 2. Gratuluje!!! Ogromny talent!!!!

 3. jestem bardzo miło zszokowana… cudowne obrazy, dobry człowiek „No bo nie ważne jak zaczynasz, ważne w jakim kończysz stylu” pozdrawiam. Zagubiona ale na dobrej drodze do dobrego zakończenia:)

 4. B. dziękuję że piszesz i pokazujesz ludzi obok

 5. TureX pisze:

  Gratulka & szacun Krzych !

 6. lolo pisze:

  Nawet nie wiedziałem, że mamy takich artystów w Przeworsku. Gratuluje, ktos zajebiście przedstawił osobę artysty

 7. …pamietamy celesia 🙂 i czosnka 🙂 udało im sie odbic od dna… za to ich szanujmy

 8. Janusz pisze:

  Jestem zachwycony – oczarowała mnie baletnica,długo nie mogłem się od niej oderwać.
  Oglądam ją już trzeci dzień,trudno mi ubrać w słowa to co widzę.
  Gratuluję artyście, w krótkim czasie taki kunszt.
  W całości zgadzam się z panią, która opisała prace artysty tak samo je odbieram.

  1. krzych pisze:

   dziękuję wszystkim i każdemu z osobna ,w dzisiejszych czasach odejścia od piękna ,wręcz deformacji rzeczywistości czy niszczenia formy odejścia od tradycyjnego malarstwa,ja staram się po prostu przelać na płótno to co w życiu najważniejsze to uczucia ciepłe ,miłość,radość,wzruszenie Jak na ironię sprawcami tych niepowtarzalnych wspaniałych uczuć o których napisałem wyżej są ludzie ,ale także ludzie są sprawcami nieszczęść,smutku,tragedi
   TO CO MALUJĘ JEST O WAS I DOTYCZY WAS LUDZI,więc ludzie i ich życie są dla mnie największą inspiracją
   dzięki i pozdrawiam krzych

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Heron maszyny Kucab