Powrót

Dwie wystawy w jednej Galerii Magistrackiej w Przeworsku

Marzec 25, 2014

Prezentowane aktualnie w przeworskim Ratuszu dwie wystawy ? artystów, dyplomantów   i studentów z kręgu Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego można b e z p ł a t n i e oglądnąć  — do 30 kwietnia ? od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 – 15.00, a od 1 do 10 maja także w soboty i niedziele, w godz. 11.30 – 13.30.

ok-plakat mo


 

?Uczucia są jak dzieła sztuki…Można je sfałszować, będą wyglądały jak oryginały, ale to falsyfikat. Wszystko można sfałszować; radość, ból, nienawiść, chorobę, wyzdrowienie…Można sfałszować nawet miłość…? Cytat ten pochodzi z filmu ?Koneser? w reżyserii  Giuseppe Tornatore


rat pand 30857863693408_250748013_n (1)MO + Artyści z Kolekcji (Marka A. Olszyńskiego)

Podstawową wartością tego skromnego zbioru prac, pochodzących głównie od twórców rodem z dawnej Galicji ? aktualnie ?   z terenu Małopolski i Podkarpacia, którzy w większości tworzą dzieła z obszaru sztuki tradycyjnej, jest według mnie jego bardzo subiektywny wybór, do tego niekoniecznie artystów znanych i ?sprzedajnych? ? jak najbardziej w złym tego słowa znaczeniu?

Najważniejszym elementem każdego ze zbiorów, zaczynając od kapsli i naklejek, a kończąc na wyrafinowanych lub szokujących kolekcjach sztuki współczesnej – wyznaczającym ich ?programowy? oraz estetyczny początek – jest zainicjowanie takiej właśnie potrzeby kolekcjonowania dzieł i ukształtowanie sobie potrzeby systematycznego zbierania nowych prac.

rat piw ferenc i witraz7_1088189_n


Moja prywatna kolekcja liczy łącznie ok. sześćdziesiąt prac plastycznych i reprezentuje wszystkie klasyczne dyscypliny  z zakresu sztuk pięknych. Obejmuje ona przede wszystkim prace z malarstwa, grafiki i rysunku, a także rzeźby, plakatu,  ceramiki oraz fotografii.

rat strych ok14_530853967_n
Droga pozyskiwania tych zbiorów była zróżnicowana; od popularnych w moim środowisku ?przyjacielskich wymianek? ? niektórych jeszcze w trakcie studiów na krakowskiej ASP, lub też bezinteresownych darowizn i prezentów okolicznościowych, aż po nieliczne, ?symboliczne? zakupy od artystów, których prace ceniłem, a nie wypadało mi – ze względu na nasze zawodowe lub artystyczne relacje ? zaproponować wspomnianej przeze mnie wcześniej wymiany ?barterowej??

rat strych debosz 936937_nNa wystawie w Magistrackiej Galerii Sztuki, w piwnicach przeworskiego ratusza, pokazuję ok. 40 wybranych dzieł z tej kolekcji; przede wszystkim prace przyjaciół i studentów, których dorobek artystyczny bardzo sobie cenię, a znajomość z nimi jest lub też była dla mnie bardzo ważna i znacząca?

rat piw mo i ela 6_19211_n


         

Wystawie dzieł z tej właśnie kolekcji towarzyszy jeszcze mini ? pokaz, najistotniejszych przykładów moich prac  z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku oraz obiektów plastycznych  z ponad trzydziestu lat twórczej aktywności; od ?Martwej natury? namalowanego jeszcze podczas studiów na krakowskiej ASP – w połowie lat osiemdziesiątych (w pracowni prof. Stanisława Batrucha), aż po ostatnie, zazwyczaj ażurowe? i? prowizoryczne ?obrazo ? rysunki?.


rat piw konieczko 8147754_n

 

Zapraszam Państwa serdecznie do oglądnięcia tej prywatnej kolekcji ulubionych i szanowanych artystów, rodem   z Małopolski i Podkarpacia oraz ? do zakładania swoich zbiorów sztuki współczesnej, co nie jest ? jak widać – wcale takie trudne !

 

Marek A. Olszyński
Zapraszamy, zwłaszcza pasjonatów oraz miłośników sztuk pięknych !


rat strych deboszi komin 9338449_n


rat -marcel 9_530858099077199_n
13 myśli na temat “Dwie wystawy w jednej Galerii Magistrackiej w Przeworsku”

 1. der pisze:

  Prace Marka Olszyńskiego to niesamowite gnioty i jak to nazwać sztuką…???

 2. No niestety sztuką jesteś TY der. A profesor Marek Olszyński chętnie ci jednego gniota daruje. Bo to cały MARO

  1. krzych pisze:

   a ja nie dołączę się do bzdurnej dyskusji powyżej ,szkoda czasu.. MARO jest dla mnie artystą niepowtarzalnym ,udział jego osoby w moim życiu bardzo wiele zmienił ,i chociaż się różnimy pod różnymi względami ,czuję dużą więź z jego osobą .a tak się złożyło w moim życiu że tworzę trochę różnych bohomazogniotów,a MARO zawsze potrafi udzielić konkretnej korekty ,najważniejszy z pewnością i dla niego jak i dla mnie jest sam proces tworzenia i emocje które się wtedy pojawiają ,końcowy wytwór jest dla mnie efektem ubocznym tworzenia . ale MARO pewnie się z tym zgodzi pozdrawiam wszystkich ,”nie ma ram w których zmieści się słowo sztuka”
   krzych

 3. Nawet nie wiedziałem, że w Przeworsku są takie cymbały, które ze sztuką mają wspólnego tyle co koktajl Mołotowa, ale czemu nie. Gnioty??? Kup parę gniotów Olszyńskiego, a może będziesz sprawcą radości w rodzinie za 10 lat.

 4. ja i tyle pisze:

  Maro byłam widziałam i jestem pod wrażeniem. Pirania jarosławska wysiada.Chwała Bogu, że Maryja przeworska nie otwierała tej wystawy, bo dostałbyś kwiaty i w mordę.
  Maro gratuluję raz jeszcze.

 5. kurde a jak nie otwierała???? to ja mam w mordę????? Trudno!

 6. Ona otwiera i zamyka wszystko. Jest omnibusem, ale to nie o tym na tym forum. Marku gratulacje i oby więcej takich dorobkowych wystaw.

 7. kuba pisze:

  Marek jest dla mnie zawsze fajnym facetem , kiedyś z błonia browarnego teraz z ogrodowej ,jako mieszkaniec tego miasta dziekuje ze jesteś ,że przeniosleś się tylko o pare ulic ,rzut beretem przez mleczke , wystawiaj jak najczęściej w naszej galerii.

  1. A co mają te adresy do sztuki? Bo jakoś nie widzę związku…

 8. kuba pisze:

  w najczarniejszych myslach nie sądziłem że ktoś się o to zapyta .Taki gość jak Marek mogł poszukać w duzym miescie np.rzeszow sponsorowanego przez miasto granta i w ramach kredytu zero procent kupujesz mieszkanie ,w umowie jest jeden punkt np. po 20 lat umarzają kupkę pieniedzy jezeli współpracujesz ze sponsoren/miasto/ . Jak myslisz uczelnia w Jaroslawiu jest z miłości do miasta ,profesorowie jada 200 km dla uczniów ,kapitalizm i to w pierwotnym stadium rozwoju /chyba pantofelek/.Promocja miasta ,przez wszystkie dziedziny życia ,wybór posłów ,pokazanie znanych osobistości,zabytki ,itd . Nasze miasto mialo i ma wielu fajnych mieszkańcow tylko wladze nie widzą potrzeby tego wyeksponować .Popatrzmy tylko na kogo głosujemy ,a sprawa cyfryzacji kina to kuriozum . Coś ala na złość mamy odrożę sobie uszy,lub dla dobra miasta nie spotkam się z kolegą konkurenta .

 9. Wyluzuj człowieku, bo w jakieś tony patetyczne uderzasz. Nie chodziło mi o miasto tylko o to idiotyczne wymienianie ulic. Jakie to ma znaczenie czy gość mieszka na Konopnickiej, Dobrej czy na Wiejskiej? A ty od razu walisz jakimś ideologiczno – finansowym bełkotem. Na proste pytanie wystarczy prosta odpowiedź, a nie jakaś litania narzekań

 10. kuba pisze:

  Zawsze piszę na luzie .Po prostu w życiu doroslym zmienil miejsce zamieszkania i mógł wybrać np.rzeszow .

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny