Powrót

W Przeworsku kręcą filmy!

Grudzień 16, 2013

 

?Przebudzenie?, ?Desperaci?, ? Wygrać ze śmiercią?, ?Warcaby?, to niektóre tytuły filmów, które powstały w Przeworsku! Pewnie niewiele osób wie, ale mamy ?młodzież?, która robi sztukę, na swój sposób.

Znudzeni komercją na wielkim ekranie postanowili sami coś nakręcić? na początek spotykamy się z Gabrielem Manowcem – animatorem Klubu Fotograficzno – Filmowego ZOOM ART w przeworskim MOK-u. Ale zacznijmy od początku. Ten niecodzienny rodzaj sztuki filmowej powstaje w pokoju 3 na 3 metry, na 3 krzesełkach przy jednym biurku. W takim pokoju najczęściej spotykają się artyści. Piszą scenariusze, pracują nad charakteryzacją, scenografią, oświetleniem, zastanawiają się nad plenerami i nad rolami dla poszczególnych aktorów?

KFF ZOOM ART LOGO GIF

 

KFF ZOOM ART. Początki…

-W 2006 roku swoją działalność rozpoczął Klub Fotograficzno-Filmowy ZOOM ART. Zaczęło się od wystawy zdjęć, potem powstała grupa fotograficzna. Grupa filmowa stworzona została trochę później. Pierwsze produkcje to bardzo amatorskie, warsztatowe mini reportaże, potem w miarę upływu czasu i zdobywania kolejnych doświadczeń, powstawały kolejne, już całkiem sprawnie realizowane, etiudy filmowe.

Od 2009 roku grupa spotyka się regularnie. Pierwsze filmy to dokumenty, potem rosła pomysłowość twórców i zaczęli tworzyć produkcje przede wszystkim fabularne. Powstały nawet filmy walki.
  

Bez nazwy 27

na górze od lewej: Monika Maziarz, Magdalena Dryla, Bogusław Chwastarz vel Nick Daders, Łukasz Kurek. na dole od prawej: Jerzy Buczek, Marek Kurek.


 
 

Szukamy ludzi, którzy są kreatywni?

Kiedy na spotkanie przychodzą kolejni młodzi artyści atmosfera jest coraz luźniejsza, a spotkanie coraz bardziej twórcze. Gdy pojawia się Jerzy Buczek – reżyser, inspirator i pomysłodawca wielu filmów od razu rozmowa nabiera rumieńców. Opowiada z wielkim zaangażowaniem jak opracowuje zdjęcia, montuje dźwięk i dobiera światło do swoich produkcji. Koledzy mówią, że to największy ?fanatyk filmowy? w grupie. Żartował nawet, iż ma nadzieję, że niedługo MOK zostanie małą, niezależną wytwórnią filmową.
Umieszczalibyśmy wtedy nasze filmy przede wszystkim w Internecie. Mamy taki pomysł, by nakręcić komedię o naszej pracy, pokazać, kto się czym zajmuje, jak powstają filmy- mówi Jerzy Buczek.

 
 

Bez nazwy 16

Amatorskie studio filmowe


 
 

Aktorzy

Bracia – Paweł i Daniel Mach – aktorzy, którzy zagrali razem w ?Przebudzeniu?. Film miał swoja premierę 23 października 2013 roku w przeworskim kinie. Opowiadają, że dla nich kółko filmowe to sposób na nudę. – Możemy się spotkać z ludźmi, którzy lubią to co my. Ponadto robimy coś, co na pewno jest unikalne w Przeworsku. Paweł opowiada, że nie zawsze z bratem przychodzą na spotkania kółka filmowego, są raczej ?aktorami z doskoku?, ale lubią stać przed kamerą. ? To jest pewna forma zdrowej adrenaliny? Daniel Mach (27l).

 

Przeworska ekipa filmowa


 
 

Przyjaźń a rywalizacja

Marek Kurek wraz z Jurkiem Buczkiem to w życiu dwaj najlepsi przyjaciele, którzy rywalizują ze sobą bez przerwy, nie tylko za kamerą. To dodaje pikanterii i wnosi pewien rodzaj szaleństwa– mówią zgodnie filmowcy. Marek Kurek opowiada nam o tym, jak powstają filmy- Większość plenerów filmowych jest w Przeworsku. Inspiruje nas wiele rzeczy, my nie tworzymy sztuki dla sztuki, tylko staramy się robić to, co nas naprawdę interesuje.
 

Chociaż po spotkaniu z artystami mamy wrażenie, że Marka najbardziej kręci testowanie i kręcenie wystrzałów z broni, on temu zaprzecza, ale uśmiech na jego twarzy już nie. – Sztuki filmowej uczyliśmy się oglądając filmy znanych reżyserów, przenosząc dobre wzorce i ich modyfikacje do swoich filmów, uczestnicząc w warsztatach filmowych, a także studiując wnikliwie literaturę dotyczącą „filmoróbstwa”. Dobry film to w naszym przekonaniu: dobra fabuła, niebanalna treść, dobrze dobrana muzyka oraz to, żeby efekt końcowy był interesujący dla widza pod każdym względem. Dlatego spotykamy się tutaj i poddajemy dyskusji każdą kwestię. Mężczyźni stwierdzili nawet, że tworzą ?Dobranocki dla dorosłych?, ale ile w tym prawdy trzeba zobaczyć samemu oglądając ich filmy.
 

Bez nazwy 1

Desperaci- kadr, Monika Maziarz


 

 

-Skoro sama mogę coś tworzyć, to dlaczego nie!
 

?Gramy z pasji, z miłości do filmu i aktorstwa. Miło spędzamy czas. Tworzymy coś innowacyjnego, a skoro mamy odbiorców tego co robimy, to tym bardziej chętnie zabieramy się do pracy!– Monika Maziarz, osiemnastoletnia aktorka, odtwórczyni roli pracownicy urzędu pracy w filmie ?Desperaci?.
 

Magdalena Mach (20l), która w ?Desperatach? zagrała, jak sama mówi rolę epizodyczną, opowiadała nam, że kocha to co robi!- Uwielbiam to, że mogę charakteryzować się do danej roli, być przed kamerą kimś innym. To jest wspaniałe, mogę ubrać maskę, wziąć do ręki strzelbę czy topór? udawać kogoś innego! To jest fascynujące!
 

Darek Kulpa(30l) główny bohater ?Przebudzenia?, wydaje się najmniej rozmowną osobą w całej ekipie. Gdy pytamy go kogo zagrał w ?Przebudzeniu?, powiedział, krótko- Bohatera, który dostawał w d… za grzechy życia.
 

2013-03-05 17.02.22

Desperaci- kadr, Aurelia Kubas, Gabriel Manowiec

 

Klub filmowy to coś, co daje tym ludziom wiele radości, wnosi nową jakość w ich życie i odrywa od rutyny. Jakaż to radość, gdy można chociażby w przeworskim kinie zobaczyć siebie na wielkim ekranie. Obecnie artyści pracują m.in. nad serialem, który regularnie będzie się ukazywać w Internecie. Ponadto trwają końcowe zdjęcia do filmu ?Desperaci, którego premiera planowana jest na styczeń 2014.
 

Na koniec Gabriel Manowiec zdradza nam, że film będzie o urzędzie pracy i zdesperowanych bezrobotnych.
 
Beata Olejarka
 

Bez nazwy 14

Desperaci- kadr, Bogusław Chwastarz


 

 

Poniżej link do filmu Przebudzenie:
 

 


4 myśli na temat “W Przeworsku kręcą filmy!”

 1. Ele Fant pisze:

  oby tak dalej ludziska – powodzenia

 2. cyc pisze:

  Żenada. Więcej przekleństw nie dało się upchnąć w tych 20 minutach? Może jakieś gimbusy się tym podjarają

 3. Onyx pisze:

  Dlaczego jakośc jest jak z kasety VHS?

 4. Zamorano pisze:

  faktyko za duzo przekleństw,

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Heron maszyny Kucab