Powrót

Drogówka to gra aktorska na bardzo wysokim poziomie

Marzec 1, 2013

W polskim kinie zawrzało po ostatniej premierze kontrowersyjnego filmu ?Drogówka? słynnego reżysera Wojciecha Smarzowskiego. Znanego widzom z reżyserii m.in. „Wesela”, „Domu złego” i przede wszystkim „Róży”.
Drogówka to gra aktorska na bardzo wysokim poziomie, choć wątki mieszają się ze sobą, i czasami ciężko jest połapać się w temacie filmu – jest to prawdziwy majstersztyk.
Sylwetki policjantów przedstawione w sposób prosty i dosadny, jednak całkowicie oparte na stereotypach i dość mocno przerysowane. Smarzowski przedstawia patologię, w której mundurowi plasują się jako banda ciągle pijanych chamów i prostaków spędzających nie jedną noc w burdelu, wykorzystujących swoje wątpliwe możliwości w każdy sposób okradanie ofiar wypadków czy korzyści seksualne w zamian za nie wypisanie mandatu. Zachłanni na łapówki i pijący na umór czują się dobrze w swoim towarzystwie, w którym ujawniają swe najbardziej prymitywne instynkty.
O tym, że Smarzowski jest mistrzem trudnych filmów, które wpędzają widza w bezsilność wobec otaczającego nas chamstwa, nie muszę nikomu tłumaczyć. Jednak nie tylko za to należą mu się ukłony! Film ogląda się świetnie, przede wszystkim dzięki połączeniu standardowych ujęć z materiałami kręconymi telefonami komórkowymi i kamerami przemysłowymi. Czynniki te nadają Drogówce charter niemal dokumentalny.
Jak zakończy się historia siedmiu policjantów, gdy zginie jeden z nich?
Film do obejrzenia m.in. w Rzeszowskim kinie Helios.

 

Angelina Wolanin

 

plakat


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny