Powrót

O strategii rozwoju gmin turystycznych debatowano w Dynowie

Luty 28, 2013

 

Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego zainicjował, w dniu 21 lutego, spotkanie skierowane do swych członków oraz innych jednostek samorządu terytorialnego, których żywotny interes związany jest z ideą ?Błękitnego Sanu? bądź też przeworską kolejką wąskotorową.

W sali konferencyjnej Hoteliku ?Aleksandria?, aby dyskutować o turystyce, spotkała się liczna grupa samorządowców wśród, których znaleźli się: Zbigniew Kiszka -Starosta Przeworski, Leszek Kisiel ? Wicestarosta Przeworski, Grzegorz Hayder ? Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśl, Marian Kurasz ? Zastępca Burmistrza Miasta Sanok, Maria Dubrawska-Lichtarska ? Burmistrz Przeworska, Jacek Sołek ? Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga, Stanisław Petynia ? Wójt Gminy Jawornik Polski, Zbigniew Blecharczyk ? Wójt Gminy Dubiecko, Adam Chrobak ? Wójt Gminy Dynów, Jerzy F. Adamski ? Wójt Gminy Dydnia, Witold Szpytman ? Wójt Gminy Krzywcza. Inicjatywie patronowała Wicemarszałek Anna Kowalska, która wzięła czynny udział w dyskusji.

Przybyłych gości powitał gospodarz spotkania Zygmunt Frańczak, który będąc Burmistrzem Miasta Dynowa, pełni również funkcję Prezesa Zarządu ZGTPD. Następnie głos zabrała Wicemarszałek Anna Kowalska:

?Nasze spotkania mają na celu jak najlepsze przygotowanie gmin do absorpcji środków w nowej perspektywie finansowej. Możliwość aplikowania po nie będzie uzależniona od innych, niż dotychczas, czynników ? dlatego też planowanie działań trzeba rozpocząć już dziś?.

W swoim wystąpieniu akcentowała konieczność uzależnienia drogi rozwoju gminy, w sposób ścisły, od jej uwarunkowania. Ze względu na brak wielkiego przemysłu czy też wysoko rozwiniętego rolnictwa naturalnym wyborem wielu gmin powinna być właśnie turystyka

?Mamy mnóstwo atutów, które należy wykorzystać? przekonywała wicemarszałek Anna Kowalska, wymieniając m.in.: rzekę San, kolejkę wąskotorową, czyste środowisko, zdrową żywność, piękne krajobrazy oraz doskonałe warunki do uprawiania wielu sportów.

Jednak, aby móc się rozwijać trzeba najpierw zdecydować: co rozwijać chcemy? Z tego powodu pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest praca nad stworzeniem produktów turystycznych, a następnie pozyskiwanie środków na promocję i dalszy ich rozwój.

?Jestem przekonana, że dzisiejsze spotkanie przybliży nas do wypracowania narzędzi, dzięki którym podkarpackie gminy będą skutecznie sięgać po środki unijne w nowej perspektywie finansowej? podsumowała wicemarszałek Anna Kowalska.

Następnie głos zabrał dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Konrad Fijołek, który zaznajomił wszystkich zebranych z tym w jaki sposób ewoluowały programy z Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Poinformowała o tym, że Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie stara się wychodzić naprzeciw potrzebom samorządowców i m.in. poprzez specjalnie do tego przygotowanych pracowników udzielać szczegółowych informacji na temat poszczególnych projektów. Obszerną informację na temat kierunków promowanych w ramach nowej perspektywy finansowej UE przedstawił dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Przestrzennego Jerzy Rodzeń. Za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił zmianę unijnych priorytetów, co pozwoli już w tym momencie lepiej zaplanować przyszłe działania gmin.

?Musimy zauważyć, że UE europejska w polityce regionalnej stawia za główny priorytet konkurencyjność, w przeciwieństwie do wcześniejszej, gdzie najważniejsza była spójność? mówił dyrektor Jerzy Rodzeń.

W czasie dyskusji samorządowcy mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami oraz inicjatywami związanymi ze wzrostem atrakcyjności turystycznej gmin nadsańskich i tych związanych z istnieniem przeworskiej kolejki wąskotorowej, ożywieniem ruchu turystycznego oraz wydłużeniem sezonu turystycznego w naszym regionie.

 

130228_strategia_gmin_turystycznych

 

 


Jedna myśl na temat “O strategii rozwoju gmin turystycznych debatowano w Dynowie”

 1. slomax pisze:

  Jestem miło zaskoczony, że Dynów inicjuje takie spotkanie.
  Szkoda, że nie Przeworsk, bo zainteresowanie byłoby na pewno więkze.
  Z drugiej strony co to za spotkanie, na którym spotykają się tylko politycy, a nie Ci którzy właśnie turystyką się zajmują i z niej żyją. Może by ich zapytać o opinię?
  Co z różnymi kołami zainteresowań sportowych, na pewno też dorzucą swoje 3 grosze.
  A więc panie Starosto i pani Burmistrz do dzieła.

  Czekam również na poważną debatę ekonomiczną o przyszłości Przeworska i powiatu. Do cholery jasnej, to nie jest rola mieszkańców, żeby inicjować takie pomysły.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Szik Frydrych Heron maszyny Kucab