Powrót

Cały nasz świat to filmy, to one są naszym życiem prywatnym

Styczeń 27, 2012

?Jest jedna zasadnicza rzecz określająca wyjątkowość człowieka ? pasja,

to ona  często staje się początkiem drogi do spełnienia marzeń?


The Movie Brothers to w zasadzie dwójka młodych ludzi podążających w zgodzie z tą maksymą.

Jerzy Buczek ( z wykształcenia muzyk) i Marek Kurek( handlowiec) mieszkańcy naszego powiatu, od lat tworzą filmy, od początku do końca samodzielnie. Również od lat wystawiają swoją twórczość na Festiwalach Filmowych, między innymi wzięli udział w Przeworskim Przeglądzie Amatorskiej Sztuki Filmowej, gdzie zostali zauważeni przez poznańskiego reżysera Stanisława Mąderka.

W kręceniu filmów bardzo pomagają im ich hobby, od lat pasjonują się sztukami walki, kolarstwem, tworzą muzykę.

Ich dorobek filmowy to między innymi: ?Kungfiarze?, film ten powstawał przez przeszło siedem lat, ?Wygrać ze śmiercią? , który wygrał nagrodę publiczności, ponadto: ?Dzień wyzwolenia?, ?Zamknięty świat?, jedne z pierwszych produkcji i ?Przebudzenie? jest to najnowsze dzieło. Wkrótce wszystkie filmy będzie można obejrzeć za pomocą popularnego youtube.com.

Powiedz nam jak powstaje film, kolejne etapy?

Po pierwsze musi być pomysł, potem opisuje się historię z tego tworzy się sceny, czyli po kolei co jak ma być, następnie pisze się scenariusz, dokładny opis sytuacji plus dialogi i to jest całość filmu.

Jak długo powstaje standardowa produkcja filmowa ?

Jeżeli robisz filmy komercyjne dla widza typu ?Gwiezdne wojny? to trwa to latami. W Mrocznym Widmie Gwiezdnych Wojen, przykładowo jest jedna scena wyścigu ścigaczy, która powstawała rok a w filmie trwa to 3-4 minuty. Jeżeli kręcimy zwykłą komedie romantyczna to trwa to kilka miesięcy. W Hollywood montaż filmu wynosi średnio 7 miesięcy po nakręceniu go.

A ile czasu zajęło Wam nakręcenie Waszych filmów?

„Kungfiarze” na przykład powstawał od 2002/2003 roku biorąc pod uwagę pomysły, i jeszcze de facto nie został ukończony w tym roku planujemy już go sfinalizować.

Czy macie osoby, które sponsorują Wasze produkcje?

Sponsora mieliśmy kiedyś jednego, który fundował nam taśmy, późniejsze filmy realizowaliśmy już z własnych pieniędzy.

Jakie tematy interesują Was najbardziej?

Różne, od horrorów po komedie, od dramatów po filmy akcji, wszelkie gatunki kina, obydwaj z kolegą zawsze staramy się aby prócz dobrej fabuły nie zabrakło też akcji, urozmaicenia, nie przesadzając przy tym. Do scen dramatycznych dokładamy takie sceny, by film nie był nudny a widz miał rozrywkę.

Dlaczego nie kręcicie komedii romantycznych, na jakie w Polsce chyba jest największy popyt?

Pomysły na komedie mamy, ale w swoim stylu, to nie jest tak, że coś jest teraz modne to my musimy się tym zajmować. Przychodzi pomysł taki, to taki robimy.

Z wcześniejszych reportaży o Was można wyczytać, że jesteście zagorzałymi fanami Tarantino, co Was tak w jego twórczości fascynuje?

Tarantino robi filmy z filmów, które kiedyś widział, przerabia je pod swoją wizję. Jest to bardzo nowatorski styl, jaki na razie jest stosowany tylko przez niego.

Przede wszystkim jednak ceni się go za teksty i podejście psychologiczne do tematu. W niektórych filmach nie ma za wiele akcji ale samą fabułą i dialogami wzbudza coś takiego, że człowiek lubi do nich wciąż wracać.

Po której stronie kamery stoi się łatwiej?

Jak dla mnie, raczej za kamerą, bo aktorstwo ma swoje różne oblicza. My nie zagralibyśmy we wszystkim, bo nie do wszystkiego się nadajemy.

Czy łatwo znaleźć aktorów?

Na obecna sytuację, kiedy nie płacimy, to na pewno nie. Ciężko kogokolwiek znaleźć, są jednak ludzie, którzy przyjdą zagrają swoje i tyle, nie angażują się w dalszą współpracę niestety, bo każdy ma swoje sprawy, życie. Naszym marzeniem jest,  byśmy stworzyli konkretną ekipę.

Rola w filmie, który się samemu reżyseruje jest szczytem profesjonalizmu?

Na pewno, człowiek, który musi wyreżyserować film i jeszcze w nim zagrać musi mieć pojęcie o aktorstwie i reżyserii, musi kontrolować wszystko, mieć pieczę nad tym co dzieje się na planie a w filmie amatorskim nie masz tej całej ekipy np. od świateł, scenarzysty itd. musisz to wszystko ogarnąć samemu.

Skąd czerpiecie pomysły na scenariusze?

Bazujemy na snach, na własnych doświadczeniach życiowych, na filmach, jeśli coś ciekawego nas zainspiruje w jakimś filmie to, to wykorzystujemy, na pasjach, co jest ważne bo nasze hobby wiążą się głównie z sztukami walki, kolarstwem, muzyką ale również interesujemy się rożnymi dziedzinami nauki takimi jak:matematyka, fizyka, chemia, astronomia, archeologia i inne. To wszystko przydaje się do tworzenia dobrych i mądrze zrobionych filmów.

Komedia czy dramat?Co łatwiej wg. Ciebie stworzyć?

Dramat niż komedie, jest wiele aspektów przemawiających za tym, ale głównie chodzi o to, że trzeba dobrze stworzyć scenariusz. Główny problem jest z tekstami, aby to co mówisz było śmieszne, czasami jest też tak, że robisz dramat a wychodzi ci z tego niezła komedia. Ogólnie łatwiej widza poruszyć do łez niż rozśmieszyć

Czy jakość sprzętu ma znaczący wpływ na jakość filmu?

Oczywiście, że ma i to ogromy. Jakość sprzętu to jednak pieniądze, dlatego kręcimy tym co jest dostępne. Nas jeszcze nie stać na kamery filmowe a koszt wypożyczenia takiego sprzętu to 500 zł /dzień.

W naszym zasięgu są kamery hd maja duże obiektywy, dużo funkcji którymi można się pobawić. Obecnie dysponujemy kamerami minidv a manualne regulacje tych sprzętów pozwalają, żeby cokolwiek dość dobrze nakręcić.

Inną kwestia jest to, że aby stworzyć klimat należy o odpowiednich kolorach barwach nadać format ale to już się raczej robi w programach komputerowych na linii montażowej, dodaje np. odcienie szarości, różowego czy coś mrocznego.

Od kiedy działacie w MOKu?

Od 2009 roku, spotykamy się co wtorek ok. godz. 17.00 i zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy, gry aktorskiej, dyskusji itd.

Czy w swoim dorobku posiadacie filmy dokumentalne?

Nie, nigdy nie próbowaliśmy, obecnie chcemy się skupić na filmach fabularnych rożnego gatunku ale nie wykluczamy, że kiedyś zrobimy też dokument.

Opowiedz trochę o Waszych filmach, czego dotyczą, gdzie były wystawiane?

Wystawialiśmy się już w 2003 między innymi w Warszawie z filmem ?Zamknięty świat? opowiada o człowieku, który budzi się na rozstaju dróg w lesie i w którą stronę by nie poszedł ma problem, bo nie może wyjść, cały czas ktoś na niego poluje, kiedy dochodzi do punktu kulminacyjnego, budzi się w tym samym miejscu co na początku. Ten motyw wykorzystaliśmy w najnowszej naszej produkcji ?Przebudzenie?.

?Dzień wyzwolenia? natomiast to historia o człowieku, który podróżuje piechota z teczką, nikt nie wie co w niej jest, po drodze spotyka rożnych ludzi, w końcu wychodzi na wzgórze z torby wykłada kamienie układa je krąg i klęka w nim.

W 2011 roku wystawiliśmy się z ?Kungfiarzami?, który poziomem technicznym był lepszy niż pozostałe filmy, fabularnie był jeszcze za słaby ale zostaliśmy zauważeni przez pana Stanisława Mąderka a to było dla nas ważniejsze niż jakiekolwiek nagrody.

A co możesz nam powiedzieć o swoim najnowszym filmie ?Przebudzenie??

Zdjęcia do niego zostały zakończone, jest to produkcja w klimacie horroru, bazująca na filmie z 2003 ?Zamknięty świat?. Kręcić zaczęliśmy go we wrześniu 2011 dość szybko udało nam się zakończyć całość, bo tutaj główny bohater był jeden i nie było problemu z ludźmi.

Czy macie ambicje na Oskara?

Każdy kto się zabiera za film ma jakieś swoje ambicje a filmoróbstwo traktujemy zupełnie poważnie. Chcielibyśmy, z tym związać nasza przyszłość czyli realizować normalne produkcje filmowe z budżetem i do tego dążymy, na razie staramy się robić coraz lepsze filmy by być zauważanym.

Co planujecie na przyszłość?

Mamy wiele pomysłów, miedzy innymi film opowiadający o dwóch koleżankach, które spotykają się po latach opowiadają o sobie i tutaj jest przeniesienie co tak naprawdę robią, jak się okazuje robią co innego niż mówią, później widz dowiaduje się, że są morderczyniami na zlecenie i jak opowiadają o znajomych, chłopakach, przyjaciołach to wychodzi na jaw, że są to ludzie których zabiły. W pewnym momencie obydwie dostają wspólne zlecenie, zakończenie jest ciekawe.


Z Jerzym Buczkiem rozmawiała Aurelia Kubas

A tutaj można obejrzeć jeden z filmów The Movie Brothers „Wygrać ze śmiercią”: http://www.youtube.com/watch?v=flUNpiPdF8Ihttp://www.youtube.com/watch?v=1A1P56TLYqU&feature=related

Kontakt: themoviebrothers2004@gmail.com


 

The Movie Brothers


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Heron maszyny Kucab