Powrót

nie spodziewaliśmy się takiej pomocy

Kwiecień 2, 2011

Nowo powstała pierwsza Uczelnia Wyższa w Przeworsku. Proszę powiedzieć jak wygląda założenie Szkoły od strony formalnej?

Dnia 14-01-2011 roku ostateczną decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstała w Przeworsku Wyższa Szkoła Społeczno Gospodarcza, otwierana na kierunku Zarządzanie. Aby uczelnia powstała należy mieć kierunek, a żeby mieć kierunek należy mieć tak zwane minimum kadrowe, a minimum kadrowe to jest trzech profesorów i sześciu doktorów. Każdy kierunek musi spełniać ten warunek, nam się to udało i Państwowa Komisja Akredytacyjna, po pozytywnym zaopiniowaniu skierowała projekt do Ministra NiSW, który to powołał Szkołę do życia z dniem 14 stycznia tego roku przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 2. Spodziewaliśmy się, że ta decyzja będzie później, dlatego miło to nas zaskoczyło, planowaliśmy działalność rozpocząć z nowym rokiem akademickim jakim jest Październik 2011, a ponieważ można studia zaoczne zapoczątkować w semestrze drugim dlatego rozpoczynamy już.

Czy jest jakieś minimum studentów, które należy zebrać by Uczelnia mogła normalnie funkcjonować?

Tak, mogę powiedzieć, że już mamy to minimum i jest to jest grupa 45-50 osób. W tym momencie zabiegamy o więcej, wykorzystując dostępną nam formę reklamy to znaczy ulotki.

Jaki jest statut prawny uczelni?

Statut jest w tej chwili w zatwierdzeniu u Ministra. Po zarejestrowaniu musimy spełnić jeszcze kilka wytycznych, to znaczy, akt założycielski, wpis do Krsu, to są formalności, które obecnie realizujemy. Będzie to Uczelnia niepubliczna, gdyż obecnie według ustawy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie istnieje możliwość stworzenia Uczelni Państwowej.

Czy uczelnia ma bądź będzie mieć podpisane umowy z innymi, które ułatwią kontynuację nauki na studiach magisterskich?

Jesteśmy na początku tworzenia, oczywiście przewidujemy w statucie bardzo szerokie uprawnienia, współpraca z innymi Szkołami Wyższymi interesuje nas jak najbardziej, ale to jeszcze przed nami.

Jakie są założenia rozwojowe, przewidywane kierunki w najbliższym czasie?

Docelowo ma powstać technologia żywienia człowieka dlatego, że mamy trzy średnie uczelnie w powiecie kształcące w tym kierunku, ale też w naszym Państwie najbardziej zagrożone jest życie ludzkie, a więc uważamy, że żywność i produkcja żywności jest bardzo ważna. Trzecim kierunkiem ma być rehabilitacja. Planujemy je wprowadzić od nowego semestru w październiku 2011.

Proszę powiedzieć jaka jest baza dydaktyczna?

Obecnie budynek na ul.Marii Curie Skłodowskiej 2. W bliskiej przyszłości planujemy dzierżawić budynek Kolegium Językowego, wstępną zgodę posiadamy lecz szczegóły umowy dzierżawy są jeszcze przed nami.

A jaka jest Kadra Wykładowców?

Mamy Profesorów z zewnątrz z Uczelni w Krakowie, Rzeszowie i ze Szczecina oraz jeden Profesor z Ukrainy.

Kto kieruje projektem powstawania Szkoły?

Jest nas 3 osoby, które czynnie uczestniczą w tworzeniu Szkoły, Janusz Cholewa ,  Pan Piotr Jarosz i Pan Geraszek. To są osoby, które zaangażowały się w pomoc przy powoływaniu uczelni. Chcielibyśmy, żeby to  się udało i stało wizytówką Przeworska, dlatego to co robimy nie robimy dla siebie, a dla dobra ogółu naszego społeczeństwa lokalnego. Jeżeli wszyscy się w to włączą, a na razie dużo osób bardzo chętnie się angażuje, to ma to rację bytu. My nawet nie spodziewaliśmy się takiej pomocy, przede wszystkim ze strony duchownych odzew był natychmiastowy.

Również Pani Burmistrz Maria Dubrawska- Lichtarska do pomysłu stworzenia Wyższej Uczelni odniosła się bardzo pozytywnie i obiecała nas wspierać i pomagać przy tworzeniu Wyższej Szkoły Społeczno Gospodarczej.

Trudno powiedzieć co będzie co nas czeka, robimy wszystko by Szkoła funkcjonowała już od marca. Na pewno wiele problemów jest i będzie ale jesteśmy dobrej myśli.

Z Panem Januszem Cholewą rozmawiała Aurelia Kubas

http://www.wssgprzeworsk.edu.pl/index.html


11 myśli na temat “nie spodziewaliśmy się takiej pomocy”

 1. mlody pisze:

  Jak Rydzyka by w to wciagnal to bylby nawet UNIWERSYTET PRZEWORSKI!!!!!!

 2. Nick pisze:

  Ostatnie zdjęcie się nie wyświetla.

 3. Nick pisze:

  Wydaje mi się, że ulotki do za mał.
  Taka forma reklamy jak ulotki nie wzbudza wiarygodności. I jest mało skuteczna.

 4. Bikk pisze:

  Ogłoszenia że taka uczelnie powstanie w przeworsku nigdzie nie było a tu widzę że jest już 45 studentów tak pewnie pracownicy urzędów przeworskich-to by im się przydało.Tak kto ma znajomości to wie że taka uczelnie bedzie jak zawsze!!!!!!!!!!!

 5. Somebody pisze:

  Bikk to jest prywatna uczelnia, więc nie widzę problemu, że właściciel/-e powiadomili o zamiarze jej utworzenia zainteresowane osoby ze swojego otoczenia szybciej niż innych.

  Nie wiem tylko skąd wiadomość, że wspomniane „Kolegium Językowe” działa tylko do 2013r.? Można prosić o jakieś źródło?

 6. Aurelia Kubas pisze:

  Witam, jeśli chodzi o likwidacje Kolegium to jak zdążyłyśmy ustalić jest to decyzja odgórna, nie zależna od naszych przeworskich władz. Kolegium jest prowadzone przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, jest uczelnią publiczną.

 7. Dzien dobry.Chce pogratulowac przyzwoicie napisanego artykulu.Sporo mozna znalezc w sieci na ten temat ale tutaj autor wszystko objasnia jak nalezy.Pozdrawiam!

 8. Gofer pisze:

  WSSG prawie jak SGGW żenada ;/ pralnia pieniędzy !

 9. Sceptyk pisze:

  Hehe, poczta na darmowym serwerze i brak telefonu stacjonarnego

 10. zez pisze:

  Kto tak ładnie napisał Panu kłakowi osiagniecia.Az sie wierzyc nie chce ,ze aż tyle osiagnał .Zapomniał tylko wspomniec o imprezach i jak rozwalił ZNTK

  1. koko pisze:

   na te studia to powinien klak zalatwi wacnikowi kolesowi ze zwiazkow w gniewczynie za darmo ze lizusa podszkolic przed emerytura zeby n ie glodowal

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Heron maszyny Kucab